Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

Wrestling

Home > breadcrumbs: Extra-Curricular > breadcrumbs: Athletics > breadcrumbs: Wrestling >

Working...

Ajax Loading Image

 

Wrestling

2017-2018 Maxwell Wildcats Wrestling

Schedule

 

Date

Opponent

Time

Results

November 30   

@ Cambridge Invite

9:00 AM

W 72-12-Dundy County Stratton

W 58-18- Hitchcock County

W 72-12- Medicine Valley

W 52-30- Sutherland

L 54-30- Cambridge

TEAM: RUNNER UP!

December 1

@ Elwood Invite

3:00 PM

Champions: Connor McKeeman (113), Jacob Gholson (126), Ian Smith (132), Cameron Riggs (138), Brett Riggs (145)

Runner Ups: Klayton Pagel (120), Matt Walker (195)

TEAM: RUNNER UP!

December 8

@ St. Pats Invite

3:00 PM

Champions: Ian Smith (132), Cameron Riggs (138), Brett Riggs (145), Matt Walker (195)

Runner Ups: Caden Messersmith (160), Drey Smith (220)

TEAM: CHAMPIONS!! 

December 14

@ Maxwell (Hershey, Ogallala Tri)

6:00 PM

W 48-36-Hershey

W 42-36- Ogallala

December 16

@ Sutherland Invite

10:00 AM

Champions: Brett Riggs (138) & Cameron Riggs (145)

Runner Ups: Connor McKeeman (106)

TEAM: RUNNER UP!

January 4

@ Elm Creek Tri

6:00 PM

W- 60-24 Elm Creek

W- 70-12 Overton

January 5

Dundy County Invite @Benkleman

1:00 PM

Champions: Jacob Gohlson (120), Ian Smith (132), Cameron Riggs (138), Brett Riggs (145), Dalton Whisenhunt (152), Luke Howitt (170), Ashton Smith (182), & Matt Walker (195)

Runner Ups: Connor McKeeman (113), Drey Smith (220)

TEAM: Champions!!

Set school record for most points scored in a tournament with 272 points!!

January 9

Perkins County JV @ Grant

3:30 PM

 

January 12

SEM @ Sumner

2:00 PM

Champions: Ian Smith (132), Cameron Riggs (138), Brett Riggs (145)

Runner Ups: Luke Howitt (170)

TEAM: Champions

January 18

@ Maxwell (Stapleton, Medicine Valley Tri)

6:30 PM

W- 77-0 Stapleton

W- 78-0 Medicine Valley

January 19

RPAC Tournament

2:30 PM

Champions: Ian Smith (132), Cameron Riggs (138), Brett Riggs (145)

 

Runner Ups: Connor McKeeman (113), Jacob Gholson (126), Caden Messersmith (152)

 

TEAM: Champions

January 26

Ord Invite

3:30 PM

Champions: Cameron Riggs (138)

Runner Ups: Ian Smith (132)

TEAM: 5th Place

January 27

Irish Invite @ North Platte St. Pats

9:30 AM

Champions: Ian Smith (132), Cameron Riggs (138), Brett Riggs (145)

Runner Ups: Matt Walker (195), Drey Smith (220)

TEAM: Runner Up 

February 1

@ Brady (Brady, Mullen Tri)

6:00 PM

W- 42-33 Mullen

W- 66-10 Brady

                                                                                                        Junior High Schedule

Date

Opponent

Time

Result

November 3

@ Sutherland Invite

2:00 PM

Champions: Hunter Swanson, Shane Schneider, Kayden Stubbs

Runner Ups: Wyatt Hessel, Brenden McNulty, Jacob Tobey

November 9

@ South Loup Invite

2:00 PM

Champions: Shane Schneider, Brenden McNulty, Ayden Steffens, Jack Meyer

Runner Ups: Sabian Gragg, Jacob Tobey, Kayden Stubbs

November 13

@ St. Pats Invite

4:00 PM

Champions: Hunter Swanson, Jack Meyer, Kayden Stubbs

Runner Ups: Brenden McNulty, Ayden Steffens, Jacob Tobey

November 17

Medicine Valley Invite @ Curtis

1:00 PM

Champions: Ethan Norton, Hunter Swanson, Brenden McNulty, Ayden Steffens, Jacob Tobey, Kayden Stubbs

Runner Ups: Cade Parker, Sabian Gragg, Jack Meyer, 

November 21

@ Cambridge Invite

1:00 PM

 

 

Coaches

        Ryan Jones - Head Varsity Coach - rjones@maxwellschools.org

        Seth Crane- Assistant Varsity Coach and JH Coach

        Danny Jones - Assistant Varsity Coach

        Darrell Howitt - JH Coach - dhowitt@maxwellschools.org 

Back To Top